Stowarzyszenie Esteka
Jeden Procent OPP 1%
Ośrodek Hipoterapii EURATUS
Akcja Lato, obozy, kolonie, warsztaty
Fundacja Leonardo
Bezpłatny Miesięcznik Nasze Miasto
Kluby specjalnościowe
REKLAMA:

Stalowowolskie Muzeum w gronie laureatów w konkursie Sybilla 2011

Dwie nominacje w konkursie Sybilla 2011 za wystawę „STEFAN NORBLIN (1892-1952). ARTYSTA WSZECHSTRONNY oraz projekt: Dwa spojrzenia na kobietę doby socrealizmu pn. „MATKI, ŻONY I... TRAKTORZYSTKI – CZYLI O POLKACH W SOCREALIZMIE kontra LISTY Z PRZESZŁOŚCI

Ogłoszenie wyników tego najbardziej prestiżowego muzealnego konkursu, nazywanego „muzealnym Oskarem” odbyło się 18 maja 2012 roku, w Łazienkach Królewskich w Warszawie, pod medialnym patronatem TVP Kultura.
Na tegoroczną XXXII edycję konkursu wpłynęło 181 zgłoszeń z instytucji muzealnych z całego kraju, spośród których przyznano 9 nagród w 10 kategoriach. W każdej kategorii przyznawano tylko cztery nominacje, spośród których wyłoniony był zwycięzca.
Tym razem Muzeum Regionalne w Stalowej Woli na trzy zgłoszone wystawy otrzymało dwie nominacje za wystawę w kategorii sztuka: STEFAN NORBLIN (1892-1952). ARTYSTA WSZECHSTRONNY (kurator Anna Szlązak) oraz projekt Dwa spojrzenia na kobietę doby socrealizmu pn. „MATKI, ŻONY I... TRAKTORZYSTKI – CZYLI O POLKACH W SOCREALIZMIE kontra LISTY Z PRZESZŁOŚCI (kurator Aneta Garanty) w kategorii wystaw historycznych.
Prof. Jan Skuratowicz przewodniczący jury, komentując tegoroczne wyniki w sposób szczególny docenił stalowowolskie Muzeum:
„Chciałem powiedzieć o dwóch małych muzeach, które znalazły się tutaj na liście, to jest o Stalowej Woli i Stutthofie. To są dwa małe muzea, które ja obserwują od dłuższego czasu, Państwo wiecie to już chyba trzecia kadencja, w której jestem wybrany szefem jury, w związku z czym mam jakiś obraz, to jest bardzo ciekawe i bardzo dobre zjawisko. To są muzea, które chcą coś robić, robią co roku bardzo ciekawy program, a ich budżet, no to nie chcę dyskutować, dyrektorzy mogą sami powiedzieć jak ten budżet wygląda. I to jest problem dla nas bardzo poważny, jak poruszyć, to jest od lat, wielkie muzea, które dysponują ogromnymi finansami, ogromnymi zespołami ludzi, ogromnymi zbiorami, jak Muzeum Narodowe, Zamek, Wilanów, z tymi małymi placówkami, które często jak się okazuje potrafią wygrać z tymi renomowanymi firmami na zasadzie ciekawego projektu, ciekawej wystawy i pełnego zaangażowania. I to widzę jako bardzo ciekawą tendencję od lat trwającą, która jest dla mnie budującą tendencją, patrząc na to co się dzieje w muzealnictwie. A jak Państwo wiecie ja muzealnikiem nie jestem, jestem historykiem sztuki, zajmuję się architekturą rezydencjonalną, więc nieco czymś innym. Ale to jest taka konstatacja z zewnątrz człowieka, która mnie bardzo cieszy, że także i te małe muzea wchodzą do puli, do wielkiej gry”.
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli nieprzerwanie od 2006 r. jest nagradzane w konkursie ministerialnym na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla.
Celem konkursu jest uhonorowanie najciekawszych projektów ze wszystkich dziedzin działalności muzealnej, wyrażenie uznania dla pracy twórców i realizatorów dokonań muzealnych oraz upowszechnianie nowatorskich rozwiązań organizacyjnych. W jury konkursu zasiadają wybitni przedstawiciele świata nauki i kultury, powołani przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


W kategorii wystaw sztuki za wystawę:STEFAN NORBLIN (1892-1952). ARTYSTA WSZECHSTRONNY
Kurator: Anna Szlązak

W kategorii wystaw historycznych za projekt:
Dwa spojrzenia na kobietę doby socrealizmu pn. „MATKI, ŻONY I... TRAKTORZYSTKI – CZYLI O POLKACH W SOCREALIZMIE kontra LISTY Z PRZESZŁOŚCI
Kurator: Aneta Garanty
 

REKLAMA:
2012-06-06,
REKLAMA:
FaniMani

Twoje wsparcie dla stowarzyszenia Esteka:
darowizna on-line
przekaż 1% podatku
darowizna rzeczowa
zostań wolonatriuszem
[Zamknij okno]