Stowarzyszenie Esteka
Jeden Procent OPP 1%
Ośrodek Hipoterapii EURATUS
Akcja Lato, obozy, kolonie, warsztaty
Fundacja Leonardo
Bezpłatny Miesięcznik Nasze Miasto
Kluby specjalnościowe
REKLAMA:

Na zakończenie roku 2012 Metropolitan Opera w Nowym Jorku uraczyło nas trzema przedstawieniami operowymi:
„Łaskawość Tytusa” W. A. Mozarta, „Bal Maskowy” i „Aida” G. Verdiego.
1 grudnia br. skorzystaliśmy z zaproszenia kina Zorza w Rzeszowie, na kolejną transmisję na żywo z nowojorskiej Metropolitan Opera. Był to spektakl „Łaskawość Tytusa”(La Clemenza Tito). To najpopularniejsza spośród mniej znanych oper Wolfganga Amadeusa Mozarta i ostatnia, którą ukończył na dwa miesiące przed śmiercią, do włoskiego libretta Caterino Mazzoli. Stworzenie tego (przygotowanego na zamówienie) dzieła zajęło Mozartowi cztery miesiące.

 

REKLAMA:

Akcja opery rozgrywa się w starożytnym Rzymie, w roku 79. Cesarz rzymski Tytus Wespazjan ze względu na rację stanu Cesarstwa, rezygnuje z poślubienia Berenice, córki króla Judei, w której jest zakochany. Vitelia, córka pozbawionego władzy Viteliusza, uważa, że tron powinien należeć do niej i planuje zamach na cesarza. Pomóc ma jej w tym, zakochany w niej Sekstus. Chociaż jest  on przyjacielem Tytusa, zaślepiony namiętnością do żądnej władzy kobiety, poprzysięga zamordować władcę.
Tytus postanawia poślubić rzymiankę. Wybór pada na Serwilię, siostrę Sekstusa. Niestety  jej serce należy już do Anniusza, przyjaciela brata. Serwilia wyznaje cesarzowi, że kocha Anniusza i przyrzekła mu swoją rękę. Tytus docenia uczciwość dziewczyny i wycofuje oświadczyny. Publiusz, dowódca pretorian, i Anniusz, przynoszą Vitelii wiadomość, że Tytus postanowił pojąć ją za żonę. Kobieta rozpaczliwie próbuje odnależć Sekstusa, ale jest już za póżno, by odwołać zabójstwo. Sekstus przyłączył się do spiskowców, którzy  podłożyli ogień na Kapitolu, ale zamach się nie udaje. Dlatego też jest gotów przyjąć los banity i opuścić Rzym. Anniusz, w obawie przed utratą przyjaciela, prosi go, aby został i wyznał wszystko cesarzowi, mając nadzieję na przebaczenie. Vitelia, lękając się o własne bezpieczeństwo, namawia spiskowca na
ucieczkę. Rozstrzygnięcie przychodzi samo. 
Publiusz aresztuje podejrzanego i stawia go  przed cesarzem. Tytus żąda szczegółowych  wyjaśnień. Sekstus przyznaje się przed senatem do zamachu i zostaje skazany na śmierć.
Cesarz podpisuje wyrok, następnie drze go – dochodzi do wniosku, że nie potrafi być tyranem, który nakazuje egzekucję przyjaciela.
Tragiczne wieści docierają do Vitelii. Kobieta wie, że musi dokonać wyboru: albo przyzna siędo zbrodni, albo zasiądzie na tronie za cenę życia Sekstusa. Oznajmia Tytusowi, w obecności ludu rzymskiego, że to ona jest inicjatorką spisku. Oszołomiony cesarz stwierdza, że bez  względu na okoliczności wybacza Sekstusowi,
Vitelii i wszystkim konspiratorom. Rzymianie chwalą cesarza za jego wspaniałomyślność i proszą bogów, by wynagrodził go długim
życiem.
Premiera dzieła odbyła się 6 września 1791 r. w Teatrze Narodowym w Pradze. Prapremiera polska miała miejsce 20 marca 1806 r. w Poznaniu i była grana w języku niemieckim. Opera Mozarta była krytykowana za schematyczność,  surowość, jednak przesłanie dzieła silnie przemawia do współczesnego odbiorcy i opera coraz częściej znajduje miejsce w repertuarze utworów operowych grywanych na całym świecie. Trudno uwierzyć, ale Łaskawość Tytusa w 0reżyserii Francuza Jean - Pierre Ponnelle’a gości na deskach Met już od 18 października 1984 roku, nie tracąc nic z blasku i wystawności premierowego pokazu.
Odarty z antycznego sztafażu i umownie przeniesiony w czasy, kiedy żył Mozart, spektakl został uznany za jeden z najwybitniejszych w dorobku słynnego reżysera. Już po jego śmierci  (zmarł w 1987 r.) bywa regularnie wznawiany i do dzisiej cieszy się ogromnym powodzeniem. Mozart męskie role: Sekstusa i Anniusza napisał dla kastratów, dlatego też, współcześnie  wykonywane są przez śpiewaczki operowe,  mezzosopranem. Obsada: Tytus Wespazjan - Giuseppe Filianoti, Vitelia - Barbara Frittoli, Serwilia – Lucy  Crowe, Sekstus - Elina Garanca, Anniusz – Kate Lindsey, Publiusz – Oren Gradus. Reżyseria: Jean – Pierre Ponnelle. Dyrygent: Herry Bicket.
Kino Zorza w Rzeszowie: www: kinozorza.pl
Zygmunt

2013-04-01, Zygmunt
REKLAMA:
FaniMani

Twoje wsparcie dla stowarzyszenia Esteka:
darowizna on-line
przekaż 1% podatku
darowizna rzeczowa
zostań wolonatriuszem
[Zamknij okno]