Stowarzyszenie Esteka
Jeden Procent OPP 1%
Ośrodek Hipoterapii EURATUS
Akcja Lato, obozy, kolonie, warsztaty
Fundacja Leonardo
Bezpłatny Miesięcznik Nasze Miasto
Kluby specjalnościowe
REKLAMA:

Psy pod opieką TSCHZ

Nad  Jeziorem Tarnobrzeskim, w budynku należącym niegdyś do Kopalni Machów, realizuje swoje cele statutowe Tarnobrzeskie Stowarzyszenie „Chrońmy Zwierzęta”. Głównym celem Stowarzyszenia jest opieka nad bezdomnymi zwierzętami . Ma tutaj obecnie swój dom osiemnaście psów.

Te słabsze i starsze mieszkają w ocieplanych pomieszczeniach wewnątrz budynku, te młodsze i zdrowe mają swoje ocieplane budy w kojcach. Wszystkie cieszą się swobodą, wzajemnym towarzystwem i  czułą opieką wolontariuszy.

REKLAMA:

Trafiają tu w różny sposób, jedne przetrzymywane były przez dłuższy czas w pomieszczeniach budynku przeznaczonego na rozbiórkę , inne znalezione w złym stanie, leczone były w ramach miejskiego programu opieki weterynaryjnej i znalazły tutaj tymczasowy dom, jeszcze inne znalezione były na ulicach miasta, czekają na nowych właścicieli

Wszystkie poddawane są niezbędnym zabiegom weterynaryjnym i ogłaszane na stronach internetowych do adopcji. Zdarzają się też chwilowi goście, pieski, które się zagubiły  i nie umiały wrócić do domu. Ich właściciele niejednokrotnie w dowód wdzięczności zaopatrywali Stowarzyszenie w karmę dla pozostałych psów.

Środki na utrzymanie zwierząt  Stowarzyszenie zdobywa w różny sposób.

Duży wkład to składki członkowskie, darowizny od osób prywatnych i instytucji, jak też sprzedaż usług w ramach „Miejskiego programu opieki nad zwierzętami”, czyli przyjmowanie pod opiekę zwierząt z terenu Tarnobrzega uznanych za bezdomne.

            Stowarzyszenie zaprasza do współpracy wszystkich miłośników zwierząt.

Organizowane będą tak zwane „spacerniaki”, inicjatywa znana z innych miast.

Dzieci i młodzież, pod opieką dorosłych mogą brać na spacery psy dając im w ten sposób radość i rozrywkę. Mogą na taką akcję zgłaszać się na przykład całe klasy wraz z wychowawcami, zorganizowane grupy bądź rodziny.

Możliwe jest adoptowanie bezdomnych zwierząt. A dla tych, którzy nie mogą sami opiekować się zwierzęciem a chcieliby pomóc, istnieje adopcja wirtualna. Opiekun wirtualny lub grupa opiekunów wybiera sobie zwierzę , które jest pod opieką stowarzyszenia i  pokrywa koszty jego utrzymania. Na stronie stowarzyszenia umieszczone są nazwiska opiekunów i ich wirtualni pupile.

Daleko idącym planem jest stworzenie tutaj prawdziwego schroniska.

Od ponad dwudziestu lat różni ludzie próbowali tego dokonać. Byli nimi lekarze weterynarii, działacze stowarzyszeń i inni miłośnicy zwierząt. Niestety zawsze wyłaniały się przeszkody nie do pokonania i inicjatywy upadały. Teraz jest szansa, żeby już istniejące miejsce dostosować do standardów schroniska i prowadzić je  przy pomocy gminy . Stowarzyszenie, swoją działalnością, chce zbudować pod to podwaliny.

2014-03-18, Agnieszka Wilamowska
REKLAMA:
FaniMani

Twoje wsparcie dla stowarzyszenia Esteka:
darowizna on-line
przekaż 1% podatku
darowizna rzeczowa
zostań wolonatriuszem
[Zamknij okno]