Stowarzyszenie Esteka
Jeden Procent OPP 1%
Ośrodek Hipoterapii EURATUS
Akcja Lato, obozy, kolonie, warsztaty
Fundacja Leonardo
Bezpłatny Miesięcznik Nasze Miasto
Kluby specjalnościowe
REKLAMA:

Mieszkania pod wynajem poszukiwane!

Poszukiwanie stałego lokum to najczęstszy powód, dla którego młodzi ludzie zgłaszają się do burmistrza. Padają pytania o szansę wynajmu lub zakupu mieszkania, przy czym wynajem przeważa nad kupnem. Wielokrotnie młodzi małżonkowie argumentowali, iż pracują, stać ich na regularne opłacanie czynszu, ale niestety zarobki nie są na tyle duże, żeby zaciągnąć kredyt na zakup mieszkania.

 

REKLAMA:

- Już od roku 2010 prowadzimy prace, które mają doprowadzić do budowy bloku mieszkalnego na działce, tzw. „po starej kotłowni” – mówi burmistrz Wiesław Ordon. - Jednak działka, która była wyłączną własnością gminy, była zbyt mała, żeby na niej wybudować blok wraz z odpowiednim otoczeniem. Należało więc pozyskać tereny działek przyległych, aby stworzyć teren odpowiednich gabarytów na budowę bloku, dróg dojazdowych, parkingów itp. – dodaje.

 

     Niestety proces ten okazał się na tyle skomplikowany, a przede wszystkim długotrwały, że udało się go zakończyć dopiero w listopadzie 2012 r. Należało dokonać niezbędnych podziałów, zamian gruntu oraz notarialnych i sądowych zapisów. Prawo z zakresu własności, gospodarki przestrzennej jest na tyle skomplikowane, że nie było żadnej możliwości przyspieszenia tego procesu.

     W międzyczasie zrodziła się myśl budowy bloku mieszkalnego w oparciu o system budownictwa społecznego. System ten jest o tyle przyjazny, że stwarza możliwość budowy mieszkań zarówno pod wynajem, jak i pod sprzedaż. Poza tym stwarza szansę budowy w rozsądnych kosztach, gdyż nie jest nastawiony na zysk. W tej formule można np. połowę mieszkań przeznaczyć pod wynajem, a drugą połowę wystawić na sprzedaż.

 

- W 2013 roku przedstawiłem najpierw Komisji Gospodarki Przestrzennej, a następnie całej Radzie Miejskiej propozycję budowy bloku mieszkalnego w oparciu o Towarzystwo Budownictwa Społecznego – mówi Wiesław Ordon. I dodaje - Takie Towarzystwo funkcjonuje choćby w pobliskim Tarnobrzegu. Rada Miejska zaakceptowała tę propozycję i przeznaczyła finanse na projektowanie bloku. W drodze przetargu wyłoniono firmę, z którą podpisaliśmy stosowną umowę i obecnie projektowanie jest w toku.

    

     To nie jedyna formuła budowy bloku. – Ponieważ dwóch lokalnych przedsiębiorców wyraziło również zainteresowanie budową bloku mieszkalnego, rozważamy jeszcze inną koncepcję do przedstawienia Radzie Miejskiej, a mianowicie udzielenia koncesji developerowi na budowę bloku, z jednoczesnym zapewnieniem określonej liczby mieszkań pod wynajem do dyspozycji samorządu. Taka formuła odbywa się z zachowaniem Ustawy Prawo Zamówień Publicznych, czyli w otwartej procedurze przetargowej. Mam nadzieję, że zanim zakończy się projektowanie, będę mógł przedstawić do wyboru Radzie Miejskiej i to rozwiązanie – wyjaśnia W. Ordon.

 

     Niezależnie od powyższych działań, trwają prace nad przygotowaniem terenów pod budownictwo mieszkaniowe na osiedlu „Północ”, ale o tym poinformujemy szerzej w odrębnym artykule.

2014-02-18, UMiG Nowa Dęba
REKLAMA:
FaniMani

Twoje wsparcie dla stowarzyszenia Esteka:
darowizna on-line
przekaż 1% podatku
darowizna rzeczowa
zostań wolonatriuszem
[Zamknij okno]